Jak postupovat při projektu domu krok za krokem
12.01.2022
Doporučený postup, jak se připravit na stavbu domu, abyste měli co nejméně starostí a na nic nezapomněli. Doba od koupě pozemku po získání stavebního povolení trvá přibližně jeden rok a samotná stavba obvykle rok další. Architekta/projektanta si vyhledejte a zamluvte co nejdříve (klidně již před koupí pozemku, s jehož výběrem také odborně poradí), ti dobří jsou na měsíce dopředu vytížení.
- Najděte pozemek svého srdce a předjednejte s majitelem o jeho koupi.
- Zjistěte si číslo parcely a stáhněte si na ČÚZK mapu katastru.
- Do mapy katastru načrtněte předpokládané umístění domu, případně zakótujte jeho rozměry a polohu k hranicím parcely. Vyžádejte si na stavebním úřadě (SÚ) územně plánovací informaci. SÚ potvrdí, že stavební záměr je v souladu s územním plánem (ÚP), případně se vyjádří, jaký typ stavby by v souladu s ÚP byl.
- Důležitým krokem je předběžné zajištění financování Vaší stavby. Nejčastěji projektujeme domy s pořizovací cenou 45-70 tis. Kč/m² užitné plochy. Tedy při 120 m² cena 5,4-8,4 mil. Kč.
- Kupte vysněný pozemek!
- Na řadě je úvodní schůzka nad architektonickou studií stavby = umístění na pozemku, osazení do terénu, tvarové a objemové řešení (sklony střech, velikosti otvorů - okna, dveře, oslunění, stínění atp...), energetická koncepce. Samotná studie je nejméně pracnou fází z celého procesu stavby, ale celkový výsledek ovlivní nejvíc.
- Vezměte si na SÚ formulář k žádosti o stavební řízení (dle doporučení SÚ rozhodnutí o umístění stavby, k ohlášení stavby či ke stavebnímu povolení). Na konci formuláře si od SÚ nechejte zaškrtnout, které dotčené orgány a kteří správci sítí se mají ke stavbě vyjadřovat. U správců všech sítí si vyžádejte dokumentaci k vedení existujících sítí v okolí Vašeho pozemku. Nebo za vás provede projektant v rámci inženýrské činnosti.
Výhodné je využití elektronického systému UtilityReport kde můžete získat souhlasy nebo informaci o existenci sítí online. - Čeká Vás návštěva geodeta - zaměření hranic parcely a výškopis. V jednoduchých případech lze vycházet jen ze svépomocného výškopisu (provázkem, metrem a vodováhou) a z mapy katastru. Jednoduché případy jsou, když je pozemek rovinatý anebo v jednoduchém mírném svahu. A když jsou hranice parcel jasně patrné (např. plotem) a zároveň jsou dobré sousedské vztahy a nehrozí neshoda ohledně hranic parcel. Když jsou v katastrální mapě na www.cuzk.cz při zobrazení vrstvy "hranice parcel s vyjádřením přesnosti" hranice zelené (= digitálně zaměřené), ty červené mohou mít dle typu mapy nepřesnost až 3 metry.
- V případě záměru zásobovat stavbu vodou ze studny si zajistěte projekt k povolení studny a předběžně domluvte provedení studny (místní realizační firma zajistí i projekt).
- Zajistěte inženýrskogeologický a hydrogeologický průzkum půdy místním specialistou.
- V případě, že domek bude založen na terénu (obvyklé případy), nezapomeňte na radonovou zprávu. Kontakt na radonového specialistu Vám dají na SÚ. V případě založení na pilířcích s větranou mezerou pod podlahou není radonová zpráva nutná.
- Pro každý rodinný dům musí být zajištěn zdroj požární vody. Hydrant min DN80 do 150m od stavby anebo požární nádrž min 14m3 do 600m od stavby. Zjistěte prosím na obci, u správce vodovodu anebo místních hasičích jeho polohu.
- Zároveň musí být zpevněná příjezdová cesta (stačí štěrková) min. šířky 3m, do vzdálenosti max. 50m od domu. Neprůjezdná komunikace delší než 50m musí mít na konci plochu umožňující otáčení vozidla.
- Finalizace architektonické studie stavby a její odsouhlasení.
- S architektonickou studií si zajděte do kuchyňských nebo koupelnových studií, kde vám pomohou naplánovat finální a přesné rozložení všech prvků. Ty mohou ovlivnit polohy instalací a čím dříve budete znát přesné řešení, tím více klidu vás následně čeká při realizaci.
- Na řadě je projekt k povolení (nebo ohlášení) a projekt k provedení stavby. Při srovnávání cen projektových prací od různých projektantů je nejlépe srovnávat srovnatelné = vycházet z položkových nabídek, aby bylo jasné, které sub-projekty bude projekt obsahovat. Doporučuji vyžádat si ukázky podobných předchozích prací, aby byla zřejmá kvalita a hloubka zpracování projektu. Tlustá složka s množstvím formálních příloh nemusí být známkou kvalitního projektu. Pro úřady stačí projekt minimalistický. Realizaci usnadní a dobrému výsledku významně přispěje projekt podrobný, s výkresy detailů (mj. pro minimalizaci nákladů na vytápění), se samostatnými konstrukčními výkresy.
- Nyní máte hotový projekt pro povolení!
- Zažádejte dotčené orgány a správce sítí o stanovisko k vašemu stavebnímu záměru na základě výkresu koordinační situace a průvodní zprávy zpracované projektantem. Nebo za vás provede projektant v rámci inženýrské činnosti.
- Podejte projekt spolu s žádostí o povolení (nebo ohlášení), včetně všech souhlasných stanovisek dotčených orgánů a správců sítí na SÚ.
- Zavčasu si zajistěte technický dozor investora. Buď hlídá kvalitu prováděných prací u prací prováděných firmami nebo svépomocným stavebníkům radí postupy a technologie prací.
- Na základě projektu zadejte poptávky u subdodavatelů stavebních prací a materiálů (sám či ve spolupráci s projektantem):
- zemní práce, výkopy, přípojky, základy
- hrubá stavba
- tesař, pokrývač, klempíř, komín
- okna
- truhlářské výrobky (vnitřní dveře, parapety, schody)
- fasáda a zateplení
- technologie domu (vytápění, elektroinstalace, vzduchotechnika, voda, kanalizace, zabezpečení, fotovoltaická elektrárna)
- zařizovací předměty koupelen, obklady a dlažby
- finální omítky nebo povrchy
- podlahy - V případě potřeby začít stavbu oficiálně užívat (kolaudovat) zajistěte revizi komína, revizi elektřiny, geometrické zaměření stavby pro zápis do katastru, požární hlásič, hasicí přístroj, revizi hromosvodu, prohlášení odborného dozoru a prohlášení nakládání s odpady.
- Poté můžete na SÚ oznámit záměr začít stavbu užívat. V případě povolených staveb (tedy větších než 150 m² zastavěné plochy) proběhne kolaudace (s kontrolní prohlídkou ze strany SÚ), v případě ohlášených staveb (do 150m²) kontrolní prohlídka proběhnout může a nemusí. SÚ může souhlasit se zahájením užívání stavby i na dálku. Není nutné mít vše na 100% přesně dle projektu k povolení (ohlášení) a není nutné mít pro potřeby kolaudace (či vydání souhlasu s užíváním) vše na 100% hotové. Nedostatky se při kolaudaci sepíší do protokolu s příslibem termínu jejich doplnění. Povinné jsou zejména požadavky uvedené v předchozím bodě.
- Užívejte si života ve Vašem novém domově!
Převzato od kamaráda a kolegy Daniela Grmely a upraveno.