Základní informace o větrání s rekuperací

31.01.2023
Pojďme se podívat na důvody, proč navrhujme do všech našich domů větrání s rekuperací, jak tento systém funguje, jak se vypořádat s běžnými problémy a jaká je údržba a náklady spojené s rekuperací. Podělíme o zkušenosti z přibližně 30 projektů a 10 vlastních realizací.

Proč si řízené větrání zamilujete?

Když říkáme "řízené větrání s rekuperací tepla", můžeme si představit vaši reakci: "Cože?!" Ale nebojte se, zákazníci, kterým jsme tento systém navrhli, ho vždy velice rychle ocenili. Díky stále čerstvému vzduchu ve svých domácnostech si větrání získalo jejich srdce. A jakmile navštíví dům bez něj? Vzduch jim přijde vydýchaný. Důvodem je to, že se nové domy staví velmi těsné a tak nedochází téměř k žádnému samovolnému přívodu čerstvého vzduchu. V takových domech úroveň koncentrace CO2 (nejběžnější ukazatel znečištěné interiérového vzduchu) dosahuje běžně až ke 3000 ppm (ve venkovním prostředí je 415 ppm a v budovách by se mělo udržovat do hodnoty 1500 ppm). 

Jak rekuperace funguje?

V našich projektech klademe důraz na co nejkratší trasy rozvodů vzduchu. Systém distribuce vzduchu používáme především kaskádový: čerstvý vzduch se přivádí pouze do ložnic a pokojů, zatímco znečištěný vzduch se odvádí z kuchyně, WC a koupelen. Výsledkem je efektivní výměna vzduchu v celém domě i při malých průtocích. 

Rekuperační jednotka je velmi jednoduché zařízení, které se skládá především ze dvou ventilátorů a plastového výměníku, kde odváděný vzduch předává své teplo přiváděnému. Projektujeme pouze jednotky s konstantním řízením průtoku vzduchu, které zajišťují, aby v domě nebyl přetlak ani podtlak. Tato funkce je velmi důležitá, pokud máte v domě krb, a jeho funkce by mohl být negativně narušena nevyváženým tlakem v domě. 

V současné době nám jako nejlepší výrobek v poměru cena a kvalita přijdou jednotky Brink Flair. Jsou velmi tiché, mají minimální spotřebu energie (0,15 Wh/m3) a jednoduchou instalaci a obsluhu. Navíc výrobce nabízí systém doplňků jako je dvouzónové větrání (3-cestný ventil), zvlhčovače Brink Evap nebo elektrostatický filtr Brink Pure. Sami používáme tuto jednotku doma, použili jsme již na více než třiceti projektech a přibližně deseti vlastních realizacích. 

Běžný provoz a ovládání ?

Za nás je ideální řešení kdy větrání běží 24/7 a 365 dní v roce na základní malý výkon jednotky např. 75 m3/h. V koupelně, WC a kuchyni jsou dále umístěny tlačítka, po jejichž zmáčknutí dojde ke zvýšení výkonu na např. 150 m3/h po dobu 30 minut. 

V jednotce jsou umístěny filtry, které čistí přiváděný vzduch a jsou schopné ho zbavit prachu, pylu a případně i zápachu. Doporučujeme běžně používat filtry pylové F7 na přívodu vzduchu a hrubší filtry G5 na odtah vzduchu. Dalším stupněm je uhlíková filtrace, která někdy dokáže eliminovat zápach z kotlů v okolí.  

V letních měsících se větrání navíc může postarat o noční předchlazení domu. Jak to? Díky by-pass klapce, která umožňuje přívod chladnějšího vzduchu zvenčí bez použití rekuperace a snižuje tak teplotu v interiéru.

Jaká je údržba a co je třeba zohlednit při návrhu?

Jednoduchost a minimální údržba, takové by mělo být řízené větrání o což se snažíme. Větrání nesmí způsobovat průvan ani hluk, a vlastně byste o jeho přítomnosti neměli vůbec vědět. Stačí jen 4x ročně vyčistit nebo vyměnit filtry, což je roční investice přibližně 1 tisíc Kč. Při návrhu je důležité myslet na revizní otvory pro možné čištění rozvodů vzduchu. Čištění potrubí je obvykle nutné zhruba po 5 letech, přičemž se čistí hlavně odpadní potrubí, které unáší nefiltrovaný prach z interiéru domu do jednotky. 

Provozní náklady rekuperační jednotky

Vzduchotechnické jednotky, které používáme, mají velmi nízkou spotřebu elektrické energie. Podle výpočtů i našich měření na realizacích je roční spotřeba rekuperační jednotky 0,1 MWh/rok. Tedy přibližně 600 Kč ročně.   

Jde to udělat pěkně?

Koncové prvky ventilů, tedy to, co uživatelé vidí, jsou důležitou součástí celého systému. Většina realizačních firem přešla z velkých vzduchotechnik, takže estetiku příliš neřeší. V rodinných domech je ale koncový ventil to jediné co by vám měli větrání připomínek. Naštěstí v posledních letech nabídka designových variant vzrostla, takže nevzhledné plastové ventily můžete nahradit stylovými kovovými, skleněnými, dřevěnými nebo i betonovými. 

Závěr

Řízené větrání s rekuperací tepla je skvělým řešením pro pasivní domy. Nicméně se hodí ve všech nových a rekonstruovaných domem, kde zvyšuje komfort ale především umožňuje dosáhnout zdravého vnitřního prostředí.