Zdravé osvětlení
V našich projektech navrhujeme a využíváme principy biodynamického osvětlení. O co jde, proč je důležité a jak ho reálně na stavbě dosáhnout?
Naše těla a mozky jsou biologicky totožné jako byly v době pravěkých lovců, ale díky technologické revoluci jsou vystavena pro ně zcela nepřirozenému prostředí (1). Lidský druh se vyvíjel stovky tisíce let, nicméně umělé osvětlení umí používat teprve poslední desítky let (150 let od vynálezu žárovky), což je extrémně krátká doba na to, aby se jeho organismus nové technologii přizpůsobil. Výsledkem dnes nesprávně používaného osvětlení je negativní ovlivnění našeho fyzického i duševního stavu. Máme ovšem možnosti, jak to změnit.
Důležité procesy našeho těla (spánek, regenerace, aktivita, výkon, kognitivní schopnosti atd.) jsou řízeny cirkadiánním rytmem (2). Náš mozek používá k synchronizaci cirkadiánního rytmu s reálným časem především světlo. Například potřeba spánku je vyvolávána melatoninem, "hormonem spánku", a jeho produkce je zásadně potlačena, pokud jsou světlocitlivé buňky v očích vystaveny světlu s modrou složkou. Nedostatečný nebo nekvalitní spánek zvyšuje například riziko infarktu, mrtvice, rakoviny a Alzheimerovy choroby. Naopak kvalitní spánek podporuje kromě regenerace také paměť a učení (3). Jak bylo řečeno, denní rytmus byl celou dobu vývoje našeho druhu řízen světlem - 24-hodinovým slunečním cyklem. Přes den jsme tedy zvyklí na sluneční záření (plnospektrální bílé světlo), které svítí převážně shora. Při západu slunce se zdroj přesouvá blíže horizontu a díky průchodu atmosférou se přebarvuje do oranžova (mizí modrá složka).
V noci byl jedinou možností osvětlení oheň. Tak to bylo po desítky tisíc let, než jsme před krátkou dobou objevili umělé zdroje světla.
Stejné principy jako sluneční světlo (případně oheň v noci) by mělo respektovat umělé osvětlení v našich domech a domovech (kde trávíme 90-95 % našeho života a z toho pod umělým osvětlením průměrně 8-16 h denně). Tomuto správnému osvětlení, které respektuje přirozený rytmus člověka, říkáme biodynamické.
Denní osvětlení (poledne) Během dne (od probuzení do cca 18h), kdy potřebujeme být produktivní, svítíme světlem, které se svým spektrem co nejvíce blíží slunečnímu záření (plné spektrum včetně modré a azurové složky a index podání barev CRI alespoň 95), o teplotě chromatičnosti 4000-5000 K. Toto světlo by mělo svítit shora a ideálně odrazem od celé plochy stropu (jako obloha). Ideální je v využití světelných lišt s kvalitními LED páskami, které dokážou světlo rozptýlit po celé ploše prostoru (odkaz páska). Nad pracovními nebo jídelními stoly může být použito běžné stropní svítidlo osazené běžnou žárovkou s rozžhaveným vláknem nebo úsporná kvalitní plnospektrální LED žárovka.
Večerní osvětlení (západ slunce) V pozdních odpoledních hodinách (cca od 18.h) se doporučuje postupně snížit intenzitu a teplotu chromatičnosti použitého světla. Ideální jsou hodnoty chromatičnosti do 2700 K a opět s vysokou hodnotou CRI >95. Osvětlení stropu by měly ideálně nahradit stojací lampy nebo nástěnná svítidla. Čím více se blíží noc, tím je důležitější nepoužívat denní svícení s obsahem modré složky, aby se tělo dokázalo připravit na spánek.
Noční svícení (oheň) V noci, kdy naše tělo potřebuje spát a regenerovat (cca od 22 h do rána), je opravdu důležité používat pouze osvětlení bez modré složky, což jsou zdroje s velmi nízkou teplotou chromatičnosti <2000 K nebo speciální oranžový zdroj značený PC Amber. Noční osvětlení by mělo být umístěno u podlahy (stejně jako oheň). Vhodné je použití LED pásek PC Amber umístěných do nábytku (pod umyvadlovou skříňku, sokl kuchyně nebo nábytku) nebo běžná lampička na čtení se stínítkem (aby nám nesvítila do očí) osazená vhodnou žárovkou. V chodbě nebo koupelně je možné použít oranžové světlo do zásuvky se senzorem pohybu.
Jak poznat kvalitní LED zdroje?
V současné době, kdy se masově rozšířily LED, je především pro denní svícení velmi důležité při výběru zohlednit dva faktory.
Prvním je index podání barev (CRI), jehož jednotka se značí Ra a udává, jak kvalitně pod tímto světlem rozeznáváme barvy. Hodnota 100 udává nejlepší zdroj světla na Zemi - Slunce. Tomuto zdroji se snažíme co nejvíce přiblížit při denním svícení. To je důležité především v galeriích, ordinacích, laboratořích, studiích, atd. Bohužel většina běžně prodávaných LED zdrojů má index podání barev pouze Ra 80, což určitě nelze doporučit. Pokud budete hledat, je možné najít i v běžném obchodě produkty s Ra 90 (Odkaz Ikea, Lidl). Nicméně jestliže chcete mít opravdu kvalitní a zdravé světlení, hledejte výrobky s Ra > 95. Například ve formě pásků nebo samostatných žárovek.
Grafické porovnání zdrojů přirozeného světla a umělého osvětlení. Barevná plocha - celé spektrum zdroje. Čárkovaná křivka vyznačuje vizuálně aktivní část spektra, plná křivka vyznačuje cirkadiánně aktivní část spektra. Ra - index podání barev, CT - teplota chromatičnosti. Převzato z: Maierová, L.: Denní světlo, umělé osvětlení a biorytmy člověka. In: Sborník odborného semináře Kurz osvětlovací techniky XXXII. Loučná nad Desnou, 3. - 5. 10. 2016.
Druhým faktorem je tzv. flicker efekt levných výrobků - neboli blikání LED zdrojů, které je okem neviditelné, ale u citlivých jedinců může způsobovat nepříjemné pocity nebo bolesti hlavy.
Jedna rada při výběru svítidla Bohužel výše popsané principy správného osvětlení vám ve většině běžných osvětlovacích studií neporadí a budou se zabývat pouze vzhledem, případně výkonem osvětlení pro danou místnost. Už víte, jaké parametry by osvětlení domácnosti mělo mít, ale ještě jedna rada pro výběr vzhledu - samotný zdroj světla (žárovku, LED pásek, diodu) byste nikdy neměli vidět. Světelný zdroj by měl být schovaný za rozptylovým materiálem, nebo být ve svítidle umístěn tak, aby nešel přímo vidět. Zcela nevhodné jsou pro domácí použití například oblíbené bodové světla. K vysvětlení lze opět použít slunce. Do slunce se také nedíváte, protože oko nedokáže tak velký rozdíl jasů zpracovat a nevidíte potom méně jasný zbytek zorného pole. Stejné to je s efektními světly, kde je přímo vidět zdroj, jako jsou například filamentové žárovky. Jelikož naše oko vidí velmi jasný zdroj, tak se nám zdá, že okolí je daleko tmavší.
Příklad řešení pro jednotlivé obytné místnosti
Obývací pokoj
V této
části domu je potřeba pečlivě vyřešit všechny tři typy osvětlení s větším
důrazem na denní složku, protože zde probíhají domácí práce, vaření a rodiny
zde tráví většinu společného času. Nejlepší je realizovat denní osvětlení (4000 K) odrazem od celé plochy stropu, večerní osvětlení (2700 K) pomocí stojacích lamp a noční orientační (1800 K) oranžové osvětlení malými místními světly nebo LED páskami v soklech nábytku. Dále doplněné o světlo nad jídelním stolem a světly nad kuchyňkou linkou (nebo LED pásek pod horními kuchyňskými skříňkami).
Dětský pokoj
Jelikož v této místnosti probíhá učení, klidové činnosti i spánek, je opět velmi vhodné mít zastoupeny všechny tři složky osvětlení. Většinou doporučujeme stropní rozptýlené osvětlení s večerním zdrojem (2700 K) jako hlavní světlo. Pracovní stůl s kancelářskou lampu osazenou přepínací žárovkou Vitaelight (je možné si vybrat světlo podle druhu činnosti a denní doby) nebo obyčejným denním zdrojem (4000 K). Pro čtení v posteli doporučujeme lampičky osazené oranžovým zdrojem (1800 K). Malé děti, které chtějí mít rozsvíceno v noci využijí oranžové světlo do zásuvky s pohybovým čidlem.
Ložnice
V ložnici většinou zcela vynecháváme denní typ osvětlení a svícení ze stropu, protože zde nepotřebujeme podporovat kognitivní funkce, ale připravovat se na spánek. Jako hlavní osvětlení volíme nástěnná svítidla osazená zdroji vhodnými pro večerní osvětlení (2700 K). Pro čtení v posteli doporučujeme lampičky osazené oranžovým zdrojem (1800 K). Vhodné je instalovat pod postel oranžový LED pásek se snímačem pohybu a soumrakovým čidlem.
Koupelna
V koupelně opět nepotřebujeme podporovat kognitivní funkce a tedy zde není potřeba denní svícení. Proto používáme pouze světla osazená večerním zdrojem světla (2700 K). Stropní osvětlení je možné, ale doporučujeme nepoužívat ostrá bodová světla. Dále je v koupelně vždy osvětlení u zrcadla. Zde je nutné neumísťovat pouze jedno světlo nad zrcadlem, ale mít dvě světla po stranách nebo po celém obvodu zrcadla.
Vhodné je instalovat pod umyvadlovou skříňku oranžový LED pásek 12V
se snímačem pohybu a soumrakovým čidlem, pro noční návštěvy koupelny bez toho aniž by nás světlo probudilo.
Kde lze koupit správné zdroje světla:
E-shop pouze s kvalitními zdroji pro osvětlení: https://novesvetlo.cz/
Přepínatelná žárovka se všemi třemi druhy světla: https://www.vitaelight.com/
Český výrobce žárovek Emos s kvalitními zdroji za velmi dobré ceny: www.emos.cz
E-shop s LED páskami: www.ledshopik.cz
Zdroje:
(1) HARARI, Yuval N. Sapiens: stručné dějiny lidstva. Překlad Anna PILÁTOVÁ. V nakladatelství Leda vydání třetí. Voznice: Leda, 2018. 518 stran, 12 nečíslovaných stran obrazových příloh.
(2) PANDA, Satchin. Cirkadiánní kód: využijte přirozený rytmus svého těla pro zdraví, výkon a zhubnutí. Překlad Bianca BELLOVÁ. Vydání první. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2020. 296 stran. Fit & food.
(3) WALKER, Matthew P. Proč spíme: odhalte sílu spánku a snění. Překlad Filip DRLÍK. Druhé, aktualizované vydání. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2021. 408 stran. Pod povrchem.
Chcete se dozvědět více?
Pokud se chcete dozvědět více sledujte předního českého odborníka a popularizátora zdravého osvětlení Hynka Medřického.
Nebo odborné přednášky naší kamarádky a kolegyně Lenky Maierové, např.: Světlo v budovách a jeho nevizuální vnímání